STANOWISKO MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Z 7 GRUDNIA 2011 R.

W SPRAWIE NIEPODZIELNOŚCI URLOPU OJCOWSKIEGO

 

Departament Prawa Pracy MPiPS wyjaśnia, że jak wynika z art. 1823 § 1 k.p. pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do:

·        ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo

·        upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Taki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi począwszy od 1 stycznia 2012 r. (obecnie wymiar ten wynosi jeden tydzień).

 

Zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości podzielenia tego urlopu na części. W zakresie urlopu ojcowskiego kodeks pracy nie zawiera bowiem przepisów wskazujących na taką możliwość - tak jak czyni np. w odniesieniu do urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 i art. 181 k.p.) oraz urlopu wychowawczego (art. 186 § 5 k.p.).

Ponadto, zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS, brak możliwości dzielenia urlopu ojcowskiego na części wynika także z art. 15 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654). Przepis ten dotyczy uprawnienia pracownika - ojca wychowującego dziecko, korzystającego 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze jednego tygodnia - do części urlopu ojcowskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu, której udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze.